Polski gin rzemieślniczy - co to znaczy?
Od wielu lat polskie rzemiosło się rozwija. Szukamy produktów wysokiej jakości, unikalnych, a nie tylko takich dostępnych w każdym dyskoncie. Coraz popularniejsze stają się także alkohole rzemieślnicze. Sztuka tworzenia ginu jest dla nas połączeniem nauki i rzemiosła. Opowiemy Wam o tym, jak rozpoznać prawdziwy gin rzemieślniczy
Tak więc co wyróżnia kraftowy gin z Polski?
Niewielka skala produkcji
Po pierwsze, w rzemieślniczej produkcji, takiej jak Heritage Magnolia Gin, powstaje niewiele butelek w jednej partii. U nas jest to około 350 butelek, które tworzymy w niewielkiej manufakturze. To bardzo niewiele i jest to jednocześnie świetny sposób na odróżnienie rzemieślniczych produktów od tych wytwarzanych masowo w liczbie kilkunastu tysięcy butelek w partii.
Dzięki produkcji w małych partiach otrzymujemy lepszą jakość rzemieślniczego ginu. Przygotowanie jednej partii to nawet 7 godzin ręcznej pracy, związanej z przygotowaniem składników botanicznych do maceracji. Po trwającej dobie maceracji, składniki trafiają do destylacji, która trwa nawet 18 godzin. Po samej destylacji rzemieślniczy gin musi „odpocząć”, a wszystkie naturalne smaki i aromaty dokładnie się ze sobą połączyć. Proces ten trwa nawet 6 tygodni. Dobry gin potrzebuje czasu.
Garstka rzemieślników
Jesteśmy niezależną, rodzinną manufakturą. Heritage Magnolia Gin stworzyły dwie osoby. Aleksandra, jako wykształcona mikrobiolożka, dokładnie przestudiowała i przetestowała setki składników botanicznych zanim opracowała finalną recepturę. Marcin przekopał – jak to archeolog – całe rodzinne archiwum, zachowane listy, dokumenty czy wspomnienia spisane przez babcię, by odnaleźć w nich inspirację. Prawdopodobnie największa w Polsce kolekcja książek o ginie także odegrała pewną rolę.
Nie jesteśmy częścią dużej firmy czy korporacji. Jesteśmy pasjonatami, marzycielami i rzemieślnikami. W przyszłości, nawet dość nieodległej, do naszego zespołu dołączą nowe osoby, ale nie zmieni to rzemieślniczego sposobu produkcji ginu, ani naszej filozofii tworzenia.
Jakość składników
Niezależnie od tego, czy mówimy o biżuterii, zegarkach czy ginie – liczy się to samo. Najwyższa jakość. By stworzyć gin rzemieślniczy odbyliśmy prawdziwą podróż. Nie tylko w sensie metaforycznym, ale również dosłownym. Pierwszy raz poznaliśmy aromaty magnolii w 2011 roku podczas podróży w Chinach. Gdy zaręczyliśmy się we Włoszech w 2018 roku, celebrowaliśmy ten moment ginem, który swój doskonały charakter zawdzięczał włoskiemu jałowcowi. Gdy postanowiliśmy spełnić marzenie o stworzeniu własnego ginu, wiedzieliśmy że nie pójdziemy nigdy na kompromis w kwestii jakości. I nie poszliśmy. Nawet jeśli włoski jałowiec kosztuje cztery razy więcej niż macedoński, wiedzieliśmy że to jest TA jakość. Kwiaty magnolii to jeden z najrzadszych składników botanicznych w świecie ginu, niemalże niedostępny w Europie. Ale stanęliśmy na wysokości zadania. Wszystko po to, by stworzyć kraftowy gin z Polski.
Sposób produkcji
Dobry gin rzemieślniczy wymaga czasu, dokładności, serca i pracy. Nie zapominajmy też o kreatywności i odrobienie talentu!
- Opracowanie receptury – 18 miesięcy
- Ręcznie przygotowanie składników – 7 godzin
- Maceracja na zimno – 24 godziny
- Destylacja – 18 godzin
- Odpoczynek ginu po destylacji – 6 tygodni
- Najczęściej nagradzany polski gin rzemieślniczy na świecie – bezcenne
Czas odgrywa ogromną rolę w świecie alkoholu, także ginu. Wierzymy, że czas rodzi jakość. Dlatego poświęcamy dużo czasu na stworzenie receptur. Każda z nich powstaje od zera, bo zawsze zaczynamy od inspiracji, od tego co chcemy stworzyć tym razem.
Nie moglibyśmy tworzyć nowego wariantu ginu co miesiąc, dwa czy kwartał. Nie chcemy tworzyć nudnych ginów, które bazują na tych samych schematach albo identycznej bazowej recepturze, zmieniając tylko kilka dodatków. Nad recepturą kolejnego wariantu, Heritage Baltic Gin, pracowaliśmy 2 lata. Wierzymy, że czas rodzi perfekcję.
Polska firma
Heritage Magnolia Gin to produkt tworzony w 100% w Polsce, na bazie polskiego spirytusu i wyłącznie z najwyższej jakości naturalnych składników, bez żadnych dodatków jak cukier czy polepszacze smaku. Swój charakter gin zawdzięcza wyłącznie jakości składników, sposobowi produkcji, czyli w skrócie – naszemu rzemiosłu.
Jesteśmy w całości polską, niezależną i rodzinną firmą. To tutaj są nasze korzenie, tutaj prowadzimy działalność i płacimy podatki.
Te wszystkie czynniki wpływają nie tylko na jakość produktu, ale także na jego cenę. Wiemy, że stworzyliśmy rzemieślniczy gin, który po prostu jest jej wart. Wiemy też, że doceniacie tę jakość i za Wasze wsparcie pięknie dziękujemy. To dzięki Wam możemy rozwijać markę i dalej spełniać nasze marzenie by tworzyć najlepszy polski gin.
Dostępność
Tworzymy gin w limitowanych partiach tradycyjną metodą one-shot, charakterystyczną dla rzemieślniczych alkoholi. W jednej takiej partii powstaje około 350 butelek. Czy mówiliśmy już, że to bardzo mało?
Wierzymy też, że wyjątkowe produkty wymagają wyjątkowego otoczenia, dlatego Heritage Magnolia Gin znajdziecie wyłącznie w specjalistycznych sklepach z alkoholem, topowych koktajl barach czy restauracjach. Uwielbiamy pracować z pasjonatami, dlatego nasi partnerzy zanim zdecydują się wprowadzić nasz produkt do oferty, sami go testują. To często rodzinne firmy, takie jak nasza. Dzięki temu macie pewność, że otrzymujecie produkt wyjątkowej jakości, który nie znalazł się na półce przez przypadek. To wszystko zasługa jakości.
Jesteśmy także bardzo dumni, że wchodząc do najlepszych koktajl barów w całej Polsce, znajdziecie tam w karcie lub na półce Heritage Magnolia Gin.
A co najważniejsze jest dla Was, gdy wybieracie rzemieślniczy produkt?