Najlepszy współczesny gin na świecie jest z Polski!

Polski gin rzemieślniczy Heritage Magnolia Gin zdobywa tytuł najlepszego współczesnego ginu na świecie w World Gin Awards! Gala finałowa odbyła się w Hotelu Waldorf Hilton Astoria w Londynie.

Nigdy, przenigdy, nie marzyliśmy o tytule najlepszego ginu na świecie. Ale czasem rzeczywistość prześciga marzenia.

Jak wybrano najlepszy gin na świecie?

World Gin Awards to konkurs, który co roku wybiera najlepsze giny na całym świecie. Prestiż konkursu i jego rozpoznawalność wśród konsumentów, sprawia, że z roku na rok edycje są coraz większe. W tym roku, po przerwie spowodowanej pandemią, w Londynie zorganizowano galę, by osobiście wręczyć nagrody dla World’s Best.

W tegorocznej edycji zgłosiło się tysiące ginów z całego świata. Konkurencja była gigantyczna. Od globalnych graczy po tak młode marki jak my. Każdy producent, tworzący jakościowe produkty, bierze udział w tym konkursie. Z punktu widzenia twórcy doceniam przede wszystkim profesjonalizm organizatorów, klarowane zasady wyboru i równość. Ocena jury jest obiektywna i sprawiedliwa. – podkreśla Marcin Czajkiewicz, współtwórca Heritage.

Zgłoszony produkt do konkursu trafia do jury w formie tzw. ślepej degustacji. Członkowie jury nie wiedzą gin jakiej marki degustują, liczy się więc wyłącznie smak i aromat próbki. Z uznanymi markami rywalizują nowe, nieznane jeszcze szerzej produkty.

Jury składa się wyłącznie z dziennikarzy, profesjonalnych degustatorów, barmanów, sommelierów czy właścicieli sklepów. World Gin Awards organizowany jest przez Paragraph Publishing Ltd, wydawcę m.in. Gin Magazine.

W pierwszej turze Heritage Magnolia Gin zdobył złoty medal oraz tytuł najlepszego polskiego ginu współczesnego. W drugiej rundzie, która wyłoniła najlepszy gin na świecie, jury próbowało wyłącznie zwycięzców ze wszystkich krajów. Również w tej kategorii Heritage odniosło zwycięstwo i tytuł World’s Best Contemporary.

Gin współczesny – czyli jaki?

Gdy zdecydowaliśmy się spełnić marzenie o tworzeniu własnego ginu, wiedzieliśmy że będzie to gin współczesny – opowiada Aleksandra Czajkiewicz, mistrzyni destylacji Heritage. – Giny współczesne, zwane również New Western, to takie, które poza aromatami jałowca mają także inne, wyróżniające się aromaty jak cytrusy czy kwiaty. Dla nas, jako twórców, jest to najciekawszy styl, który pozwala w pełni wykorzystać pokłady kreatywności. Dlatego receptura Heritage Magnolia Gin to łącznie 19 składników botanicznych, w tym tak rzadkie składniki jak kwiaty magnolii, korzeń irysu florenckiego, ale także klasyczne polskie smaki jak jabłka, czarna porzeczka, żurawina, pędy sosny czy mięta.

W tegorocznej edycji World Gin Awards kategoria ginów współczesnych była najbardziej konkurencyjna.

W trakcie Gali miałem okazję rozmawiać z wieloma producentami – mówi Marcin Czajkiewicz, który reprezentował Heritage w Londynie. – Każdy najbardziej czekał na wyniki w tej kategorii. Nie tylko największa konkurencja, ale też największy prestiż. Osobiście byłem bardzo zrelaksowany, bo nie liczyłem na wygraną, więc cieszyłem się atmosferą, nowymi znajomościami i fantastycznym jedzeniem. Kiedy odczytywano wyniki, po prostu rozglądałem się po sali, zawsze miło obserwuje się ten szczery wybuch radości nagrodzonych. Ale kiedy wyczytano nazwę Heritage Magnolia Gin ze sceny, kiedy wyświetlono naszą butelkę… Zamurowało mnie. Mieszanka niedowierzania, szoku, ale takiego pozytywnego szoku, ogromnego szczęścia, ale też wzruszenia. Nigdy bym się tego nie spodziewał. Nawet teraz nie dochodzi do mnie świadomość, że stworzyliśmy najlepszy współczesny gin na świecie.

Na wyniki konkursu i relację z gali czekało w Polsce wiele osób.

Wspomnienie z tego wieczoru pozostanie z nami na zawsze. To na pewno najszczęśliwszy dzień w naszym „ginowym” życiu, ale najbardziej szalone dni dopiero nas czekały – mówi Aleksandra Czajkiewicz. – Po ogłoszeniu wyników… Słowa wsparcia, gratulacje, artykuły w mediach, prośby o wywiady, setki udostępnień, ale także rekordowa liczba zamówień. W ciągu 3 dni wyprzedaliśmy zapas, który mieliśmy przygotowany na 3 miesiące. Pracujemy non stop, żeby gin był dostępny na bieżąco, bo cały czas odzywają się do nas konsumenci i sklepy. Najbliższe miesiące będą dla nas bardzo intensywne. Wiele osób pisało nam, że stworzyliśmy historię, że to powód do dumy dla Polski na świecie, ale my tego tak nie odbieramy… Jesteśmy bardzo szczęśliwi, bo naszym marzeniem było tworzenie ginu. Heritage to bardzo młoda marka, od ledwie 1,5 roku jesteśmy na rynku. Robimy to wszystko z pasji i czujemy ogromną wdzięczność, że dzięki naszym Klientom, partnerom, fanom, możemy się rozwijać. Dziękujemy Wam.

Heritage Magnolia Gin dostępny jest wyłącznie w sklepach specjalistycznych oraz dobrych restauracjach i koktajl barach. Pełna lista dostępna jest w zakładce Sklepy.  Zamówienia do sklepów czy HoReCa najlepiej składać mailowo, adres dostępny jest w tej samej zakładce.

Jak smakuje najwyżej oceniony polski gin rzemieślniczy na świecie?

Jury World Gin Awards 2023 zachwyciły aromaty kwiatów, wyraźnego jałowca, które tworzą doskonałą harmonię z pędami sosny, świeżej mięty, cytrusów i owoców jak jabłka oraz czarna porzeczka. Długi finisz za sprawą imbiru, pieprzu kubeba i białego to kolejny znak rozpoznawczy najczęściej nagradzanego polskiego ginu rzemieślniczego na świecie. Heritage to gin stworzony zarówno do degustacji, jak i do klasycznych koktajli, dlatego zawsze przypominamy o zasadach odpowiedzialnego picia.